Uniwersytet Trzeciego Wieku

WYCIECZKI

HARMONOGRAM WYJAZDÓW TURYSTYCZNYCH SŁUCHACZY UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU 2018/2019r. WYŻSZEJ SZKOŁY GOSPODARKI- > POBIERZ TUTAJ


JARMARKI BOŻONARODZENIOWE WROCŁAW

1 dzień, termin: 8 grudnia 2018 r.

Wyjazd z Bydgoszczy o godz. 7.00. Około godz. 11.30 przyjazd do Wrocławia, gdzie wraz z przewodnikiem zobaczymy zabytki Ostrowa Tumskiego i Wyspy Piaskowej, a następnie przejdziemy do centrum i tutaj zwiedzimy Ossolineum wraz z barokowym ogrodem, najsłynniejsze sale Uniwersytetu Wrocławskiego, czyli Aulę Leopoldina i Oratorium Marianum. Następnie przez Stare Jatki, Kościół Św. Elżbiety oraz malownicze kamieniczki Jaś i Małgosia dotrzemy do głównego punktu programu – wrocławskiego rynku. Tutaj po omówieniu architektury przez przewodnika, zrobimy sobie czas wolny na jarmarkach bożonarodzeniowych. Dla chętnych, w miarę dostępności miejsc, będzie możliwe zobaczenie Panoramy Racławickiej. Około godz. 18. wyjazd w drogę powrotną do Bydgoszczy.


Cena:    105  z ł / os.    (przy 48 uczestnikach, 120 zł przy 35 uczestnikach)
Cena zawiera:  transport, ubezpieczenie NNW, opiekę  pilota, przewodnika       
Cena nie zawiera:
biletów wstępu i wypożyczenia zestawu AudioGuide (od 20 zł)


SYLWESTER  W MIĘDZYZDROJACH

4 dni, termin: 29 grudnia 2018 – 1 stycznia 2019 r.

29.12.2018 r. – zbiórka uczestników o godz. 7.00. Nad polskie wybrzeże Bałtyku pojedziemy przez Szczecin, gdzie zwiedzimy Centrum Dialogu Przełomy lub Podziemne Trasy Szczecina, znajdujące się w największym schronie cywilnym z okresu II Wojny Światowej. Po południu dojedziemy do Międzyzdrojów. Zakwaterowanie i obiadokolacja

 

30.12.2018 r. – po  śniadaniu udamy się do Świnoujścia, gdzie w trakcie zimowego dnia zwiedzimy jego największe atrakcje, czyli Podziemne Miasto, Fort Gerharda, wdrapiemy się na najwyższą latarnię morską w Polsce, z której znakomicie widać gazoport i miasto znajdujące się po drugiej stronie Świny. Następnie przepłyniemy promem pasażerskim do centrum i obok fortów Anioła i Zachodniego przejdziemy się do jedynego w swoim rodzaju znaku nawigacyjnego na polskim wybrzeżu Bałtyku w kształcie wiatraka. Po czasie wolnym promem wrócimy do autokaru, a później do ośrodka. Wieczorem obiadokolacja.

31.12.2017 r. –  po śniadaniu w ten sylwestrowy dzień zrobimy sobie spacer po okolicy – zobaczymy najwyższe wzniesienia Wolińskiego parku Narodowego, czyli prawie 100.metrowy brzeg klifowy Gosań oraz Białą Górę królującą nad Międzyzdrojami. Przejdziemy się również nadmorskim deptakiem, który każdego roku, ze względu na powstające nowe inwestycje, wygląda inaczej. Po południu powrót do ośrodka na obiad, a wieczorem spotkamy się na zabawie sylwestrowej, która potrwa jak w ubiegłym roku ………... do białego rana;)

1.1.2019 r. – śniadanie o godz. 11.00. Około godz. 13. wyjazd z ośrodka, po południu powrót do Bydgoszczy.

Zakwaterowanie: Ośrodek MSWiA w Międzyzdrojach, 3 noclegi, pokoje 2-3 os. (do wyboru)

Wyżywienie: 3 x śniadanie, 3 x obiadokolacja (posiłki serwowane są formie bufetu), wyżywienie podczas zabawy Sylwestrowej (ciepłe dania serwowane do stołu, zimne i ciepłe dania, przekąski i ciasto dostępne w formie bufetu )


FILMOWA WARSZAWA + STADION NARODOWY

                                         1 dzień, termin: 20 marca 2019 r.

Warszawa, nasza stolica, od wielu lat służyła filmowcom jak plener swoich wspaniałych dzieł. W trakcie tej wycieczki zobaczymy miejsca, w których kręcone były takie klasyki szklanego ekranu jak m. in. Brunet wieczorową porą, Miś, Rozmowy kontrolowane, Nie lubię poniedziałku, Żona dla Australijczyka, Czterdziestolatek, Przygoda na Mariensztacie, Alternatywy 4, Zmiennicy czy Co mi zrobisz jak mnie złapiesz. Pojawią się również miejsca znane z filmów z lat 50. i 60.tych, których dzisiaj już nie sposób poznać. W wolnej chwili znajdziemy czas na obiad, a później wraz z przewodnikiem zobaczymy jeszcze Stadion Narodowy.

Cena:  130 zł/os. (przy 48 uczestnikach, 145 zł/os. przy 30 uczestnikach)
Cena zawiera:
 transport, 1x obiad, ubezpieczenie  NNW, opiekę pilota pełniącego rolę przewodnika, przewodnika po Warszawie
Cena nie zawiera: biletów wstępu i wypożyczenia zestawu AudioGuide (od 42 zł)

 

HISZPANIA, ANDORA, FRANCJA, SZWAJCARIA, AUSTRIA

10 dni, termin: 7 – 16 kwietnia 2019 r. oraz 7 – 16 maja 2019 r.

Program:  

To będzie nasz pierwszy wspólny wyjazd Półwysep Iberyjski, gdzie znajdują się dwa państwa rocznie przyciągające miliony turystów. Nasze zwiedzanie tego malowniczego zakątka Europy zaczniemy od północno – wschodniej Hiszpanii, czyli Katalonii. W trakcie tej wycieczki zobaczymy m. in. takie miejsca jak:

Barcelona – niesamowita stolica regionu, gdzie zobaczymy znane dzieła Gaudiego – Sagrada Familia, Casa Mila i Casa Batllo, Park Guell, przespacerujemy się jedną z najbardziej znanych ulic Europy – La Rambla, zobaczymy nadbrzeże portowe i magiczne fontanny, Pueblo Espanyol, a w miarę możliwości wejdziemy również na stadion klubu FC Barcelona.

Montserrat – to miejsce, gdzie znajduje się Opactwo Matki Bożej i męski klasztor benedyktyński, to zabudowania słynące ze swojego położenia na zlepieńcowych formacjach skalnych, to w końcu drugi pod względem ważności (zaraz po Santiago de Compostela ośrodek pielgrzymkowy w Hiszpanii.

Tossa de Mar – to słynny kurort na wybrzeżu Costa Brava, miejsce, gdzie dotrzemy statkim/katamaranem.

Lloret de Mar – kolejny znany kurort i uzdrowisko; miasto, którego historia ma ponad 2000 lat.

Girona – miasto z jedną z najlepiej zachowanych średniowiecznych starówek w Hiszpanii.

Besalu – średniowieczny symbol Katalonii, którego wizytówką jest średniowieczny most warowny

Castellfollit de la Roca – to niezwykłe miasteczko krainy wulkanów, zbudowane na skraju kilometrowej przepaści.

Andora – państwo o powierzchni zaledwie 462 km2 całkowicie położone w bardzo wysokich górach – Pirenejach, którego średnia wysokość to prawie 2000 m n.p.m.

A oprócz tego w drodze powrotnej zobaczymy jeszcze francuską Niceę, włoskie San Remo, szwajcarskie Sankt Moritz i austriacki Innsbruck.

Zakwaterowanie:   Hotele klasy turystycznej, pokoje 2-3 osobowe, 9 noclegów

Wyżywienie:  9 x śniadanie, 8 x obiadokolacja

Cena:  2170 zł/os. (os. w pokoju 3 os.) 2270 zł/os. (os. w pokoju 2 os.)

Cena zawiera:  transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie NNW+KL ,
opiekę pilota pełniącego rolę przewodnika, miejscowych przewodników

Cena nie zawiera:  biletów wstępu i wypożyczenia zestawu AudioGuide (około 95 euro i 40 zł), dopłat do pokoi  1-osobowych


GOLUB DOBRZYŃ – SZAFARNIA – SIERPC

1 dzień, termin:  21 maja 2019 r.

Program:

W trakcie tej krótkiej, jednodniowej wycieczki zobaczymy trzy ciekawe miejsca na turystycznej mapie Polski. Zaczniemy od czteroskrzydłowego zamku krzyżackiego górującego nad Golubiem-Dobrzyniem, który miał pełnić funkcję zarówno twierdzy jak i klasztoru. Następnie przejedziemy do Szafarni, czyli maleńkiej wsi położonej zaledwie kilka kilometrów na wschód od Golubia-Dobrzynia, gdzie dwukrotnie na wakacjach przebywał Fryderyk Chopin. To właśnie tutaj w przepięknym eklektycznym dworku zebrane są pamiątki związane z jego pobytem i twórczością. Na zakończenie dnia dotrzemy do Sierpca, którego główną atrakcją turystyczną jest Muzeum Wsi Mazowieckiej, prezentujące obiekty architektoniczne pochodzące z północno-zachodniego Mazowsza z okresu XVIII-XX wieku. Po zwiedzaniu, wieczorem powrót do Bydgoszczy.

Cena:  95 zł/os. (przy 50 uczestnikach), 105 zł/os. (przy 35 uczestnikach)

Cena zawiera: transport, ubezpieczenie NNW, opiekę pilota oraz przewodnika po zwiedzanych obiektach/atrakcjach turystycznych

Cena nie zawiera: biletów wstępu i  wypożyczenia zestawu AudioGuide (50 zł)


WCZASY NAD BAŁTYKIEM – Międzyzdroje

6 dni, termin: 22 – 27 maja 2019 r.

W tym roku na miejsce wiosennego wypoczynku nad morzem wybraliśmy znany kurort jakim są Międzyzdroje. Naszym miejscem zakwaterowania będzie ośrodek wypoczynkowy Centrum Usług Logistycznych MSWiA położony zaledwie 200 metrów od mola i głównej promenady miejskiej, ten sam w którym bawiliśmy się na Sylwestra. Międzyzdroje to idealne miejsce wypadowe do zwiedzania Wolińskiego Parku Narodowego, Świnoujścia, Wolina czy pobliskich kurortów niemieckich, ale również do spokojnego nadmorskiego wypoczynku.

Cena: 830 zł/os (przy 30 uczestnikach)

Cena zawiera: 5 noclegów, pełne wyżywienie (2 posiłki dziennie serwowane w postaci bardzo rozbudowanego bufetu), ubezpieczenie NNW, transport autokarem/busem


SUWALSZCZYZNA Z LITWĄ I BIAŁORUSIĄ

4 dni, termin: 16 – 19 czerwca 2019 r. oraz 23-26 czerwca 2019

Program:  

Po raz kolejny jedziemy podziwiać północno-wschodnie krańce naszego kraju, ale tym razem region ten będzie dla nas bazą wypadową do zwiedzania naszych wschodnich sąsiadów. Podczas tej wycieczki zobaczymy na Litwie zamek w Trokach, malowniczo położone na brzegiem Niemna uzdrowisko Druskienniki i najbardziej znane atrakcje turystyczne Wilna, m. in. Kaplicę Matki Boskiej Ostrobramskiej, Kościół św. św. Piotra i Pawła, Cmentarz na Rossie, Kościół św. Anny i Pomnik Adama Mickiewicza. Kolejny dzień spędzimy w białoruskim Grodnie – odwiedzimy muzea Elizy Orzeszkowej i Zofii Nałkowskiej, zobaczymy Stary i Nowy Zamek, Plac Sowiecki, bazylikę św. Franciszka Ksawerego, główną cerkiew Grodna – Sobór Opieki Matki Bożej oraz pomnik Czołg. Jak zawsze pierwszego i ostatniego dnia każdej naszej wycieczki, trasa autokarowa będzie poprowadzona tak, abyśmy mogli jeszcze podziwiać piękno naszego kraju. Tym razem zobaczymy...

Zakwaterowanie:  Hotel klasy turystycznej, pokoje 2-3 osobowe, 3 noclegi

Wyżywienie:  3 x śniadanie, 3 x obiadokolacja, 1 x obiad

Cena:  795 zł/os. (przy 50 uczestnikach, 870 zł/os. przy 35 uczestnikach)

Cena zawiera: transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie NNW i KL, opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, opiekę pilota pełniącego rolę przewodnika, przewodnika po Grodnie, Druskiennikach, Wilnie, Trokach i Suwalszczyźnie

Cena nie zawiera: biletów wstępu i wypożyczenia zestawu AudioGuide (około 150 zł)

WAŻNE: Każdy uczestnik wycieczki musi posiadać paszport ważny przynajmniej do października 2019 r. Zdjęcie/skan całej strony ze zdjęciem w paszporcie należy wysłać na adres mailowy ania@krystad.pl


ATRAKCJE TURYSTYCZNE G Ó R N E G O  Ś L Ą S K A II

3 dni, termin: 28 – 30 sierpnia 2019 r. UWAGA ZMIANA TERMINU!!

Program:  Gliwice – Muzeum Miejskie: Oddział Odlewnictwa Artystycznego, Radiostacja Gliwice, Zabrze – Szyb Maciej, Kościół Św. Józefa, osiedle robotnicze Borsiga, Katowice – dzielnica Murcki, gmach Sejmu Śląskiego, spacer na hałdę kopalni…, Pszczyna – Muzeum Zamkowe, Rynek miejski, Bielsko Biała – Starówka oraz Muzeum Techniki i Włókiennictwa, Żywiec – Muzeum Browaru .

Zakwaterowanie:  Hotel klasy turystycznej, pokoje 2-3 osobowe, 2 noclegi

Wyżywienie:  2 x śniadanie, 2 x obiadokolacja, 1 x obiad

Cena:  570 zł/os. (przy 50 uczestnikach, 650 zł/os. przy 35 uczestnikach)

Cena zawiera: transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie NNW,     
                             opiekę pilota pełniącego rolę przewodnika, przewodnika miejskiego

Cena nie zawiera: biletów wstępu i wypożyczenia zestawu AudioGuide (około 150 zł)


RUMUŃSKIE KRAJOBRAZY

8 dni,  termin: 15 – 22 września 2019 r.

Program:

Rumunia to kraj słynący z pięknej przyrody, niesamowitych zamków, malowniczych cerkwii, wspaniałych średniowiecznych miast i …..Hrabiego Draculi. Nasza trasa wycieczki będzie obejmowała najciekawsze atrakcje turystycznego tego regionu Europy, które jesteśmy w stanie zwiedzić w przeciągu tygodniowego pobytu w Rumunii. Zobaczymy takie miejsca jak:

Bukareszt – stolica kraju, w której dawne zabytki przeplatają się z architekturą drugiej połowy XX wieku. Zobaczymy m. in. Plac Uniwersytecki, Ateneum, Plac Rewolucji, Aleję Zwycięstwa i jeden z największych budynków na świecie – Parlament. 

Kluż-Napoka – to stolica Transylwanii, drugie największe miasto Rumunii, miejsce narodzin węgierskiego króla Macieja Korwina, którego najcenniejszym zabytkiem jest Kościół św. Michała – największy w kraju.

Sighisoara – to perła Transylwanii, jedyne miasto w Rumunii wpisane na listę UNESCO, jako znakomity przykład niewielkiego ufortyfikowanego średniowiecznego grodu, które dzisiaj przyciąga turystów z całego świata będąc miejscem narodzin słynnego Draculi.

Braszów – zwany rumuńskim Krakowem – jedno z najpiękniejszych i najbardziej zadbanych miast kraju, którego starówka reprezentuje różne style architektoniczne.

Sinaia – perła Gór Bucegi, miejscowość w której znajduje się słynny Pałac Peles.

Curtea de Arges – to dawna siedziba hospodarów wołoskich, dzisiaj przyciągająca turystów cerkwiami: Książęcą i Metropolitalną

Alba Iulia – Katedra św. Michała, twierdza Cesarza Karola VI, Sobór Koronacyjny

Trasa Transfogarska – najsłynniejsza wysokogórska droga Karpat

Zakwaterowanie:    Hotel klasy turystycznej,
                             pokoje 2-3 osobowe,  7 noclegów

Wyżywienie:     7 x śniadanie, 6 x obiadokolacja

Cena:  1790 zł/os. (przy 50 uczestnikach)

            1870 zł przy 35 uczestnikach)

Cena zawiera:    transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie NNW+KL,
                            opiekę pilota pełniącego rolę przewodnika, miejscowych przewodników

Cena nie zawiera:  biletów wstępu i wypożyczenia zestawu AudioGuide
                                  (około 60 euro i 40 zł), dopłat do pokoi  1-osobowych

 


ZAPISY PROWADZI

OPIEKUN KOŁA TURYSTYCZNEGO:
mgr Tomasz Kądziorski
e-mail: tk@byd.pl
tel. 796 33 33 04
Podane ceny obowiązują słuchaczy Uniwersytetu III Wieku WSG
Osoby, które nie są słuchaczami UTW WSG: cena + 10%